مردم من خوابند،  مردم دنیا خوابند! ( خواب غفلت )

خواب غفلت

  • مقدمه

خواب غفلت چیست؟ آیا می دانید درصد زیادی از مردم دنیا خوابند ؟ آنها بدون اینکه بدانند رسالتشان (هدف اصلی و شغلی که برای آن ساخته شده اند) در این دنیا چیست ( به شکل تقلید کور کورانه از همه) زندگی می کنند، دچار روزمرگی و تکرار می شوند و در انتها با کلی آه و افسوس چشم از جهان می بندند. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که خواب غفلت چیست و چگونه باید بیدار شویم؟

طرح بحث :خواب غفلت چیست؟

سالها پیش، زندگی من دچار بحرانهای شدیدی شده بود. من روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتم. دچار نوعی پوچی در زندگی خود شده بودم. احساس سردرگمی که من در این دنیا چه میکنم؟ واقعاً هدف خلقت چیست و … .

یکی از مواردی که در آن دوران متوجه شدم، این بود که مردم دنیا خوابند،  چرا که من از هر کسی که می پرسیدم هدف تو از زندگی کردن در این دنیا چیست، جز چند جواب سطحی (مثل:  مدرک دانشگاهی،  پیدا کردن کار،  خریدن خانه ، ازدواج و …  )  چیز دیگری به من نمی گفت.  روزها و ماه ها می گذشت و من حیران و سرگردان بودم که هدف من از زندگی در این دنیا چیست؟ متاسفانه درصد زیادی از مردم به دنیا می آیند، زندگی می کنند و می میرند بدون اینکه بدانند این دنیا کجاست؟ ما برای چه به این دنیا آمده ایم و هدف اصلی از خلقت چه بوده است.

آنها به مدرسه می روند، تحصیل می کنند، با اولین فرصت شغلی سر کار می روند، ازدواج می کنند، بچه دار می شوند و تا زمان پیری برای حفظ بقای  خود از صبح تا شب می دوند و در انتهای راه، تازه شروع می کنند به فکر کردن که من در جوانی چه رویاهایی داشتم؟ سهم من از این دنیا چقدر است؟ رسالت من چه بوده؟ من چرا همش دویدم؟ چه فایده ای برای دنیا داشتم؟

نمی دانم می توانم خواب بشر را برایتان درست توصیف کنم یا نه. منظورم این است که انسانها با یک تقلید کور کورانه و دسته جمعی از هم زندگی می کنند، چراکه وقتی از آنها می پرسیدم به جز تحصیل و کار و خانه و ماشین و … آیا هدف دیگری دارید؟  با تعجب می گفتند: همه اینگونه زندگی می کنند.

وقتی این موضوع را فهمیدم که مردم دنیا خوابند، بسیار قلبم درد گرفت و تصمیم گرفتم اول خودم از خواب بیدار شوم، سپس تا زمانی که زنده هستم مردم دنیا را بیدار کنم .سالها از آن بحران می گذرد. نمی گویم که به تمام جواب های خود رسیده ام،  اما می توانم با اطمینان بگویم تا حد زیادی توانستم پیدا کنم که در این دنیا کجا هستم، چه نقشی دارم و قراراست در آینده چه کارهایی را انجام دهم.

خواب غفلت چیست؟

چرا بشر خواب است؟

موضوع در خواب غفلت بودن بشر بسیار وسیع بوده و دلایل گوناگونی دارد. اما یکی از دلایل خواب بشر این است که انسان ها رسالت خود ( هدف اصلی و ماموریتی که برای آن به این دنیا آمده اند ) را نمی دانند.

دانشمندان رفتار شناسی با تحقیقاتی که کرده‌اند، به این نتیجه رسیده اند که در واقع هر انسانی  ماموریتی دارد (دکتر، وکیل، مهندس ، نقاش، بازیگر، دانشمند و…..) که معمولاً زیر هفت سالگی شکل می گیرد.

ضمیر آگاه، این مأموریت را فراموش می‌کند، اما ضمیرناخودآگاه تا آخر عمر یادش می ماند و تمام سعی خود را می‌کند که ما را در آن جهت هدایت کند. یعنی اگر فرد در هر شغلی بجز مسیر رسالتش گام بردارد، یا خیلی موفق نمی شود و یا حال دلش خوب نیست.

به نظر من اگر انسان ها می خواهند از خواب غفلت بیدار شوند، باید بتوانند در گام اول رسالت خود را (شغلی که برای آن ساخته شده اند ) پیدا کنند. در ادامه باید یک دلیل بسیار قوی معنوی برای حیات خود بیابند. مانند بزرگانی مثل : گاندی یا نلسون ماندلا ، دکترعلی شریعتی، بودا ، انیشتین ، نیوتون ، افلاطون ،بیل گیتس ، ابو علی سینا و … .

چراکه آنها کسانی بودند که رسالت خود را پیدا کرده و در این راه بهترین خود شدند. آنها توانستند از خواب بیدار شوند وسعی کردند  مردم خود را از خواب  بیدار کنند. آنچه که به یک انسان ارزش می دهد و باعث می شود زندگی و مرگ با ارزشی داشته باشد، این است که خودش از خواب غفلت بیدار شود و بر روی کره ی زمین اثر ماندگار، هرچند کوچک بگذارد.

چرا بشر خواب است؟

راه حل چیست؟

باید یک بار از خود بپرسید که من در این دنیا چه کار میکنم؟ آیا کارهایی که میکنم ( دروغ، دعوا، ترس، حسادت و …  ) ارزشش را دارد؟ من وقتم را چگونه می گذرانم؟ آیا اگر یک روز از عمرم باقی مانده باشد باز هم به همین شکل زندگی می کنم؟  آیا عاشق کارم هستم؟

سهم من از این دنیا چقدر است؟ آیا اگر همین الان عمرم تمام شود، از زندگی و شغلم و کارهایی که کرده ام راضی هستم؟  آیا به خدا اعتقاد دارم؟ تعریف من از خدا چیست؟ نوع ارتباط من با خدا آیا سازنده است یا نه  و… .

پاسخ به این سوالات و سوالات دیگر باعث می‌شود فرد کم کم از خواب غفلت بیدار شده و انسان های دیگر را بیدار کند. می‌گویند با یک گل بهار نمی شود،  اتفاقاً کاملاً برعکس، وقتی گلی می روید نشان از آمدن بهار است. آیا با یک شمع نمی‌توان هزاران شمع را روشن کرد؟

انجم رسالت زندگی به جای غفلت

  • نتیجه گیری

درصد زیادی از مردم دنیا در خواب غفلت به سر می برند. آنها بدون اینکه بدانند رسالتشان (شغلی که برای آن ساخته شده اند)  در این دنیا چیست، روز ها را می گذرانند و فقط  برای بقا می جنگند و تنها شاید در پیری به این فکر کنند که چه رویاهایی داشتند و آیا سهمشان از زندگی همین قدر بوده؟

متوجه شدیم که هر کس رسالتی دارد و باید در ابتدا رسالت خود را پیدا کرده وشغلی را انتخاب کند که برای آن ساخته شده است.

در ادامه سعی کند هر روز کمی رشد کند تا بتواند بر روی دنیا اثر مثبتی بگذارد و دنیا را زیباتر کند.

امید وارم بتوانید با کار کردن با ما رسالت خود را پیدا کرده و از زندگی خود یک شاهکار بسازید.

دوست و همراه همیشگی شما

مهمان چند روز این دنیا

رامین لوزانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *