گام دوم : بخشیدن خود

بخشیدن خود

عنوان :بخشیدن خود چیست؟ آیا از خود خشم داریم؟

 • مقدمه

بسیاری از ما انسانها در اعماق وجود خود نسبت به خود خشم داریم .این خشم تأثیرات بسیار مخربی بر روی زندگی ما میگذارد. گاه باعث مریضی و گاه باعث انواع شکست ها می شود. در این متن، به بررسی این موضوع پرداخته و اینکه چگونه میتوانیم خود را ببخشیم و دوست داشته باشیم را بررسی میکنیم.

 • طرح بحث

سالهاست با آدم های مختلفی کار میکنم. در این مسیر، متوجه شدم که درصد زیادی از ما انسان ها به صورت آشکار یا پنهان از خود خشم داریم و حتی بعضا از خود متنفریم. «آشکار» یعنی خودمان به این خشم واقفیم و «پنهان» یعنی اینکه فکر می کنیم خود را دوست داریم اما دراعماق ناخودآگاه موضوع کاملا متفاوت است. ضمیر ناخودآگاه نسبت به خود ما خشم پیدا میکند.

این موضوع یعنی کودک درون از دست ما به شدت عصبانی است و در مواردی با ما لج بازی می کند. خشم از خود به نوعی عصبانی بودن از دست خود یا ناراحت بودن یا لج کردن و یا حتی احساس پوچی و بی ارزشی و حتی پست بودن است. خشم به نوعی متضاد اعتماد به نفس و عزت نفس در انسان است. اما چرا از خود خشمگین یا متنفر هستیم؟

عنوان :بخشیدن خود چیست؟ آیا از خود خشم داریم؟

این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد  :

 • به خاطر اشتباهاتی که کردیم مدام خود را سرزنش میکنیم، خود را مقصر میدانیم و از دست خود عصبانی و خشمگین هستیم .
 • از خودمان بدمان می آید به خاطر ضعف های جسمی یا روحی که داریم. مثلا : چاقی یا کچلی یا تنبلی یا عدم مهارت نه گفتن و … . مدام این ضعف ها را در مقابل چشمانمان می بینیم و حس بسیار بدی نسبت به ذات وجود خود یا همان هویت خود پیدا می کنیم. به خاطر این ضعف ها در جمع اعتماد به نفس نداشته و خجالت می کشیم و  احساس کمبود می کنیم و پر از خشم می شویم.
 • در زندگی به خاطر شکست هایی که خوردیم، خود را مقصر می دانیم و احساس ضعیف بودن می کنیم واگر هدفی داشته باشیم، نسبت به خود و آن هدف بی انگیزه هستیم. چراکه دروناً وعمیقاً دیگر خود را باور نداریم و مدام خود را سرزنش می کنیم.
 • به ایرادهایی که اطرافیان از ما گرفته‌اند مدام حس بدی داریم و به دلیل این که ما را مسخره کرده‌اند از خودمان بدمان آمده و روز به روز خشم بیشتری نسبت به خود پیدا کرده ایم.

همان طور که می بینید، خشم از خود دلایل گوناگونی دارد و بسیار مخرب است و باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس در ما می‌شود. باعث می شود در بسیاری از موارد با خود لج کرده و دچار تنبلی یا افسردگی شویم. زود به زود مریض می شویم و یا اینکه خود را لایق زندگی خوب نمی‌ دانیم. دیگر عمیقاً شاد نبوده و از وجود خود و موفقیت های خود لذت نمی بریم.

خشم از خود دلایل گوناگونی دارد

حال چگونه می توان خود را بخشید و از این خشم رها شد و خود را دوست داشت؟

 • اول باید خود را به خاطر تمام اشتباهاتی که کرده ایم ببخشیم. یادمان باشد که همه ی انسانهای موفق، بارها و بارها اشتباه کرده‌اند و می کنند، اما با تشویق خود و با تلاشِ دو برابر، سعی بر جبران آن دارند. به جای سرزنش خود، خود را بخشیده و از آن موضوع درس گرفته اند. یادمان باشد هیچ کس نیست که اشتباه نکرده باشد و انسان ممکن الخطاست. پس تمام اشتباهات را بپذیرید و خود را ببخشید تا از این خشم رها شوید.
 • باید خودتان را با تمام نکات مثبت و منفی که دارید بپذیرید. هیچکس در این دنیا کامل نیست. یکی چاق، یکی لاغر، یکی کوتاه و یکی بلند است. یکی سریع یاد می ‌گیرد و یکی دیگر کند. نباید خود را با دیگران مقایسه کنیم. هرکسی نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارد. نقاط منفی خود را بپذیرید و با اهداف جدید در جهت رشد و موفقیت درونی و بیرونی گام بردارید.
 • شکست لازمه ی پیروزی است. تا چندین بار زمین نخورید دوچرخه سواری را یاد نمی گیرید. بابت تمام شکست هایی که خورده اید خود را ببخشید. چرا که همه ی آنها تجاربی بوده‌ اند که شما برای ادامه ی مسیر به آنها نیاز داشته اید. چیزی به نام شکست وجود ندارد و شما مدام با نتایج کار خود روبه رو هستید.
 • اگر شما را مسخره کردند، آنها در واقع به خودشان توهین کرده اند. چرا که هر آدمی با رفتارش شخصیت خود را بالا یا پایین می آورد. پس از دست خودتان ناراحت نباشید و از این خشم رها شوید.

یادآور می شوم که شما یک طراحی بی نظیر هستید. با تمام ضعف و قوتی که دارید، با تمام شکست هایی که خورده اید، باز هم شما در این کره خاکی منحصر به فرد هستید و قرار است در این جهان کارهای بزرگی انجام دهید.

پس اگر ضعفی دارید، آن را بپذیرید و یادتان باشد که اگر مثلاً قدبلندی به شما داده نشده، حتماً در رسالت شما مورد نیاز نبوده و درجایی دیگر استعداد هایی دارید که هنوز  آنها را شکوفا نکرده اید. یادتان باشد چیزی به ‌نام شکست وجود ندارد. یا چیزی خواهم آموخت یا پیروز خواهم شد. در هر دو صورت موفّقم.

پس خود را بپذیرید و به خاطر تمام تلاش‌ ها و جنگاوری هایی که در زندگی کرده اید، از خود ممنون باشید. چرا که نقطه ای که الان در آن هستید، رویای ۱۵ سال پیشتان بوده است. باید به خود افتخار کنید و خود را در آغوش بگیرید. چرا که با تمام سختی ها باز در حال ادامه دادن به مسیر زندگی خود هستید.

از این خشم رها شد

 • نتیجه گیری

به خاطر شکست ها و ضعف ها و اشتباهات از خود خشم داریم. این خشم بسیار مخرب بوده و باعث انواع مشکلات روحی و جسمی می‌شود. خود را لایق نمی‌ دانیم و اعتماد به نفس خود را از دست می دهیم.

باید خود را دوست داشته باشیم چرا که هیچ کس کامل نیست و همه اشتباه می کنند و زمین می خورند. خود را بدون قید و شرط دوست داشته باشید. چرا که اغلب شرطیِ خود را دوست داریم.

من رامین لوزانی از اعماق وجودم دوستِتان دارم و به شما افتخار می کنم. چون هنوز قلبتان می زند و می ‌خواهید تغییر کنید و هنوز روحتان و رویا هایتان زنده هستند.

دوستدار همیشگی شما

مربی زندگی     

رامین لوزانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *